Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Rogalinie

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem "Szlaki.Sieci.Połączenia" w dniach 7-8 września.

Muzeum Pałac w Rogalinie jest obecny na dwóch szlakach - Szlaku kulturowym WielkoPolska emigracyjna Europa oraz Szlaku Pracy Organicznej,

co znalazło odzwierciedlenie w programie wydarzeń towarzyszących obchodom Dni Dziedzictwa:

7 września (sobota):

12:00-13:15   „Myć się czy nie myć ? Oto jest pytanie! Edward Raczyński – propagator wodolecznictwa w czasach organiczników” (warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadząca: Karolina Małecka)

W ciągu stuleci odpowiedzi na tytułowe pytanie padały bardzo różne, a stosunek ludzi do higieny mocno wykraczał poza kwestie dotyczące wyboru mydła czy temperatury wody, będąc przedmiotem rozważań filozoficznych, a potem efektem bezrefleksyjnie powtarzanych stereotypów. Dla postępowego hr. Edwarda Raczyńskiego czystość, higiena, wodne terapie w oczywisty sposób przekładały się na zdrowie, dlatego podejmował działania, aby swoje przekonania upowszechniać. W warsztatowej części zajęć uczestnicy będą wykonywać pachnące i kolorowe mydełka.

8 września (niedziela):

12:00-13:15  „W XIX – wiecznej biblioteczce. Dzienniki, książki, katalogi – działalność wydawnicza Edwarda Raczyńskiego na tle epoki”. (warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadząca: Katarzyna Bartosiak)

Edward Raczyński prowadził bogatą działalność wydawniczą. Publikował  książki, dzienniki także katalogi. Lecz czy łatwo było taki wolumin  stworzyć? Poza opracowaniem treści, książkę trzeba było wydać. W  części warsztatowej zajęć uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie  stworzyć notes metodą, którą niegdyś składano książki.

12:00-13:15 „WielkoPolska – emigracyjna Europa” i „Szlaku Pracy Organicznej”. Od króla Stanisława I do prezydenta Edwarda Raczyńskiego. (lekcja dla dorosłych, prowadząca: dr Ewa Leszczyńska)

Oprowadzanie specjalne, które Państwu proponujemy składa się z dwóch części, czyli krótkiego wykładu – wprowadzenia na temat szlaków łączących Rogalin z różnymi, nieoczywistymi miejscami na mapie Europy i Wielkopolski, a następnie związanym z tym nietypowym oprowadzaniem po rezydencji. Efektem spotkania ma być refleksja nad źródłami wielkopolskiej tożsamości. 

14:00-15:30  Oprowadzania specjalne: „Ścieżkami Edwarda hr. Raczyńskiego. Praca w służbie rodu, miasta i narodu” (lekcja dla dorosłych, prowadząca: dr Katarzyna Janicka)

Edward hr. Raczyński jest postacią kojarzoną przede wszystkim z ufundowaniem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Jednak, na przestrzeni ponad trzydziestu pięciu lat życia i wytężonej pracy dokonał znacznie więcej, był aktywny na rozmaitych polach – jako mecenas nauki i sztuki, wydawca, bibliofil, organicznik i dobroczyńca. Oprowadzanie specjalne, które Państwu proponujemy składa się z dwóch części, obejmuje krótki wykład – wprowadzenie omawiające intrygującą postać hr. Edwarda, zarys jego życiorysu i aktywności jako organicznika, a następnie nietypowe oprowadzanie po pałacu i jego zakamarkach.

 

EDD1