Wokół pięciu zmysłów

Jan Cossiers, „Pięć zmysłów”, ok. 1650, nr inw. MNP FR 436
Jan Cossiers, „Pięć zmysłów”, ok. 1650, nr inw. MNP FR 436

Emigracja od kuchni

Jedzenie – sposoby jego przyrządzania oraz serwowania, charakterystyczne dla wielu zakątków świata warzywa i owoce, czy aromatyczne przyprawy, to nic innego, jak kultura kulinarna. Jest ona niezwykle ważnym elementem tożsamości i jednocześnie stanowi o odrębności danego narodu czy grupy. Zajęcia „Emigracja od kuchni” opowiedzą o tym, jak na przestrzeni wieków wraz z polską emigracją emigrowały także przepisy kulinarne, stając się do dziś popularnymi na zachodzie Europy czy w USA. Przybliżą także sylwetkę jednego z najsłynniejszych ambasadorów polskiej kuchni poza granicami kraju - króla Stanisława Leszczyńskiego.

Pobierz: Konspekt zajęć (PDF)

Dźwięki emigracji

Teofil Kwiatkowski "Polonez Chopina"
Teofil Kwiatkowski, "Polonez Chopina (Bal w Hôtel Lambert w Paryżu)", po 1849, MNP Mp 478 (ze zbiorów gołuchowskich Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej)

To dzięki nim polskie mazurki i polonezy z przytupem wkroczyły na paryskie, londyńskie czy wiedeńskie salony, stając się z częścią europejskiego dziedzictwa muzycznego. Polscy muzycy, kompozytorzy, a zarazem emigranci, którzy zmuszeni byli opuścić swoją Ojczyznę, są tematem przewodnim lekcji „Dźwięki emigracji”. Zajęcia przybliżą między innymi krąg polskich muzyków w XIX-wiecznym Paryżu i jak silny wpływ mieli oni na kompozytorów i muzykę w całej Europie, a także opowiedzą o wielkopolskich wątkach muzycznej emigracji. Całość dopełnią ilustrujące temat fragmenty utworów muzycznych.

Pobierz: Konspekt zajęć (PDF)